Po wejściu do kajaka mamy już za sobą najbardziej stresującą część podróży. Nie oznacza to jednak końca kłopotów. Mimo że kajak dwuosobowy jest stabilniejszy od jednoosobowego, nie wykonujmy w nim zbyt gwałtownych ruchów. Nie bujajmy łodzią i utrzymujmy swój środek ciężkości w łodzi, pamiętajmy też, by nie chwytać się brzegu, czy drzew. Odrobina rozwagi a unikniemy wywrotek i przemoczenia.
Jeśli martwi nas sama technika pływania kajakiem, jest to po prostu coś, czego podstawy na spokojnej rzece opanujemy sami. Jednak jeśli jesteśmy perfekcjonistami, bądź mamy zamiar pływać po trudniejszych rzekach, warto poprosić o pomoc weterana kajakarstwa. Weźmy także pod uwagę, że odpowiedni dla nas styl wiosłowania w sporej mierze zależy od łodzi i wiosła którym będziemy się posługiwać.
Już po pierwszym spływie nabierzemy pewności w kajakarstwie. Jeśli tylko nie przesadzimy z wyborem rzeki, spływ powinien odbyć się bez nieprzyjemnych przygód, nie musimy nawet wiedzieć jak pływać kajakiem dwuosobowym. Wystarczy pamiętać o zdrowym rozsądku i ostrożności, gdyż większość wywrotek na spokojnych rzekach to efekt niepotrzebnej brawury. Jeśli sami zachowamy spokój i rozwagę to wyjdziemy ze spływu cali i suszy.