GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jaki kajak wybrać?

Kajak morski? Górski? Czym się różnią? Podpowiedzi i wskazówki na temat idealnego modelu dla Ciebie.

Początek ekscytującej przygody

Każdy bardziej lub mniej zapalony entuzjasta kajakarstwa z pewnością pamięta swój pierwszy spływ. Możliwe, że nie był on wolny od kilku wpadek. Wywrotka? Przemoknięty ekwipunek? Nieodpowiednio dobrany ubiór? A może kiepskiej jakości kajak? Rozpoczynając swoją przygodę ze spływami, polegamy zazwyczaj na sprzęcie z wypożyczalni – nikt nie inwestuje swoich ciężko zarobionych pieniędzy od razu w specjalistyczny sprzęt przeznaczony do czegoś, co niekoniecznie może mu się spodobać. Idealnym rozwiązaniem staje się wówczas pobliska wypożyczalnia kajaków. Nie da się ukryć, że zazwyczaj posiada ona w swoim asortymencie najbardziej uniwersalne modele kajaków, pasujące zarówno dla drobnych kobiet jak i rosłych mężczyzn. Kiedy jednak nasze umiejętności wkraczają na wyższy poziom, chcielibyśmy zaopatrzyć się w coś „szytego na miarę”; coś, co spełni nasze oczekiwania w 100%.

Przeznaczenie

Wybierając idealny kajak, skrojony na miarę naszych potrzeb należy przede wszystkim kierować się tym, w jakim celu najczęściej będziemy go używać. Wyścigi ze znajomymi? Spływy górskimi, wartkimi rzekami? A może aktywny wypoczynek na łonie natury z rodziną? Sprecyzowanie naszych oczekiwań to pierwszy i najważniejszy krok w doborze idealnego sprzętu dla nas.

Kajaki turystyczne (rekreacyjne)

Najbardziej popularne wśród kajakarzy, którzy lubią spędzać czas na aktywnym wypoczynku nadpobliską rzeką. Idealne dla osób początkujących i chcących poprawić swoje umiejętności. Wiele wybaczają. Posiadają wygodne miejsce do siedzenia z wydzieloną przestrzenią na bagaż. Charakteryzuje je duża stabilność na wodzie, którą zawdzięczają m.in. płaskiej budowie dna. Najczęściej wykonuje się je z wytrzymałego polietylenu, choć nie brakuje na rynku modeli wyprodukowanych w oparciu o laminat (np. poliestrowo – szklany lub na bazie włókna węglowego, kevlaru i żywic epoksydowych). Warto wspomnieć, że kajaki polietylenowe są dużo bardziej wytrzymałe od laminatowych, a więc lepiej zniosą spotkanie z nierównym dnem rzecznym, ostrymi skałami czy wystającymi konarami drzew. Są jednak cięższe, mogą więc stanowić większe wyzwanie w ewentualnym transporcie i przenoszeniu.

Kajaki sportowe

Przeznaczone dla zawodowców – amatorzy i osoby początkujące mogłyby napotkać mniejsze bądź większe trudności w obsłudze tego typu kajaka. Nie bez przyczyny nazywa się je również zamiennie „kajakami wyczynowymi”. Czym się charakteryzują? Na pierwszy rzut oka na pewno zauważymy kształt: niezwykle smukły, wąski, można nawet powiedzieć że ostry. Te cechy budowy pozwalają na osiąganie dobrych prędkości, a kajakarzom wprawionym w ich obsługę ułatwiają sterowanie. Są bardzo lekkie – kajak sportowy jednoosobowy z łatwością może być przenoszony przez jedną osobę. Możemy wśród kategorii kajaków sportowych wyróżnić trzy podkategorie: kajaki slalomowe (bardzo wyporne i zwrotne), regatowe (osiągające zawrotną prędkość) oraz polo (lekkie i zwrotne).

Kajaki morskie

Przeznaczone na długodystansowe podróże morskie. Ich dno często przypomina literę V, co ma na celu zapewnienie odpowiedniej stabilności na wzburzonych falach. Można nimi rozwinąć duże prędkości. Kształtem przypominają kajaki sportowe: są strzeliste i smukłe. Należą do grupy sprzętu bardziej specjalistycznego, tak więc cena jest stosunkowo wyższa w porównaniu z cenami kajaków turystycznych.

Kajaki górskie

Muszą odznaczać się przede wszystkim dużą zwrotnością i sterownością. Są bez porównania krótsze i szersze od wspomnianych poprzedników. Osoba wybierająca się na spływ nieokiełznaną i wartką rzeką górską musi być przygotowana na wykonywanie trudnych manewrów i gwałtownych zmian kierunków pływania, a wybrany do tego kajak musi jej to umożliwiać i swoją budową maksymalnie pomagać. Bardzo ważne jest, aby był wykonany z wysokiej jakości, trwałych materiałów – musi być odporny na odbijanie się od brzegu i skał napotkanych po drodze.

Kajaki wędkarskie

Kolejne z grupy sprzętu specjalistycznego ukierunkowanego na określone zadanie. Są dość szerokie i stabilne. Komfortowe, duże siedzenia pozwalają na spędzenie w nim kilku godzin bez odczucia zmęczenia. Niektóre modele wyposażone zostały w napęd nożny – dzięki temu uzyskujemy ogromną wydajność przy minimalnym nakładzie sił. Ręce pozostają wolne, możemy  więc  np. bez problemu zająć się fotografowaniem otaczającej nas przyrody. Dopełnieniem całości jest specjalne wyposażenie tego typu kajaka, takie jak przydatne akcesoria wędkarskie lub mocowania do wszelkich niezbędnych urządzeń i systemów wędkarskich. Specyficzne ubarwienie - barwy moro – umożliwiają wtopienie się w otoczenie, dzięki czemu można bez skrępowania obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Kajaki Sit On Top

Określane mianem kajaków bezburtowych. Jest to rewelacyjna propozycja nie tylko dla wprawionych kajakarzy, ale także dla początkujących amatorów. Stosunkowo szerokie, a co za tym idzie stabilne i łatwe w osiąganiu niezbędnego balansu. Dynamiczne, a jednocześnie bezpieczne. Proste w budowie. W razie wywrotki bardzo łatwo można odwrócić i wsiąść na niego z powrotem. Wykorzystuje się je do pływania na wodach przybrzeżnych, a także na jeziorach i rzekach. W Polsce póki co mało znane, jednak w krajach Europy Zachodniej są bardzo popularne. Sprzęt z zakresu Sit On Top cechuje szereg dodatkowych akcesoriów, np.: przestronne miejsce bagażowe, właściwie profilowane rączki, poręczne uchwyty na butelki. Te wszystkie aspekty znacząco wpływają na komfort użytkowania.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

JAKI KAJAK PNEUMATYCZNY KUPIĆ

JAKI KAJAK PNEUMATYCZNY KUPIĆ

Decydując się na zorganizowanie spływu kajakowego z własnym sprzętem stajemy przed poważnym...

czytaj więcej
Jak przechowywać kajak?

Jak przechowywać kajak?

Posiadasz już swoją łódź? A może dopiero przymierzasz się do zakupu? Cóż, jeżeli odpowiedziałeś...

czytaj więcej
CO ZABRAĆ NA KAJAKI?

CO ZABRAĆ NA KAJAKI?

Spływy kajakowe cieszą się ogromną, stale rosnącą popularnością wśród Polaków. I bardzo dobrze!...

czytaj więcej