GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Rzutka ratownicza - jak ją używać? Jaką warto kupić?

Rzutka ratunkowa to podstawowe wyposażenie każdej jednostki ratownictwa wodnego. Szczególnie przydaje się na otwartych kąpieliskach, basenach, a także podczas spływów kajakowych. Umożliwia szybkie udzielenie pomocy osobie topiącej się bez bezpośredniego narażania na niebezpieczeństwo osoby niosącej tę pomoc. Jak dokładnie wygląda rzutka ratownicza? Jaką kupić?

Jak wygląda rzutka ratunkowa?

Rzutka ratownicza składa się z polipropylenowej linki o różnej długości (np. 15, 25 lub 30 metrów) oraz worka z obciążnikiem. Rzutka ratunkowa wykonywana jest z jaskrawych, rzucających się w oczy kolorów, aby każdy, kto znajduje się patowej sytuacji, mógł ją bez problemu dostrzec. Obciążnik pomaga w wykonaniu dalekiego, celnego rzutu. Wszystkie elementy rzutki ratowniczej są całkowicie niezatapialne. Używa się jej zarówno ze stałego lądu jak i z pomostu czy jednostki pływającej, np. z kajaka, łodzi czy jachtu.

Jak używać rzutki ratowniczej?

Najlepiej jest zawsze przećwiczyć sobie używanie rzutki ratunkowej, jednakże każdy bez uprzedniego instruktażu powinien sobie z nią poradzić. Najpierw przygotuj rzutkę w odpowiedni sposób: wyjmij ok. 2 lub 3 metry liny i słabszą ręką (jeśli jesteś praworęczny, to będzie to zapewne lewa ręka) chwyć linę właśnie w takiej odległości (2 lub 3 metry) od jej końca. Sprawniejsza ręka (w omawianym przypadku ręka prawa) niech trzyma worek rzutki. Przyjmij pozycję rozkroczno - wykroczną (noga wykroczna przeciwna do ręki wykonującej rzut, czyli w naszym przypadku będzie to lewa noga). Zanim wykonasz rzut, spróbuj nawiązać kontakt z osobą, do której celowana będzie rzutka ratownicza (krótkie hasło, np. “Rzut!”). Postaraj się tak wycelować rzutką ratunkową, aby wylądowała jak najbliżej osoby potrzebującej ratunku, ale jednocześnie pamiętaj o zasadzie, że lepiej aby wylądowała dalej niż bliżej (w takim przypadku osoba w opałach może poratować się samą liną i po niej dotrzeć do rzutki ratowniczej). Cały czas trzymaj drugi koniec liny. Usiądź i - w miarę możliwości - zaprzyj się o coś nogami. Gdy potrzebujący pomocy złapie się rzutki ratunkowej, ściągaj go równomiernie w stronę brzegu, unikaj jednak gwałtownych szarpnięć. Wszystkie te działania są możliwe w określonym terenie - nie na śliskich skałach lub w wysokich trzcinach, które bardzo utrudniają wykonanie celnego rzutu.

Jaką rzutkę ratunkową kupić?

Rzutka ratownicza to zdaniem wielu ratowników najbardziej wszechstronne, praktyczne i uniwersalne akcesorium ratunkowo - asekuracyjne. Mało tego - kosztuje naprawdę niewiele. W naszym sklepie GoKajak.com znajdziesz rzutki ratunkowe marki Aquarius już za nieco ponad 100 złotych. Aquarius to firma dobrze znana wszystkim wodniakom - przede wszystkim zajmuje się produkcją najwyższej klasy kajaków, które są dostępne w wypożyczalniach sprzętu wodnego w całej Polsce. Ponadto w ofercie tego producenta - poza kajakami i omawianymi rzutkami ratowniczymi - znajdują się niezawodne kamizelki asekuracyjne i kamizelki ratunkowe, a nawet akcesoria wodoszczelne (takie jak worki żeglarskie, etui na dokumenty itp.).

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

JAKIE BUTY NA KAJAKI?

JAKIE BUTY NA KAJAKI?

Gdy wybieramy się na spływ, istotnym, chociaż często niedocenianym elementem naszego wyposażenia...

czytaj więcej
CO WARTO WIEDZIEĆ WYBIERAJĄC SIĘ NA KAJAKI ZIMĄ?

CO WARTO WIEDZIEĆ WYBIERAJĄC SIĘ NA KAJAKI ZIMĄ?

Niesprzyjająca pogoda, a nawet mróz, to nie wymówka by siedzieć w domu. Wybranie się na kajaki...

czytaj więcej
KAPOK DLA PSA - POTRZEBNY CZY NIE?

KAPOK DLA PSA - POTRZEBNY CZY NIE?

Decydując się na kupno czy adopcję psa, liczymy się z tym, że całe nasze dotychczasowe życie...

czytaj więcej