GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Czy kamizelka ratunkowa jest obowiązkowa?

Przepisy prawa mogą być w tej kwestii trudne do zrozumienia. Jednak przepisy - to jedno, a życie dyktuje często swoje warunki. Wybierasz się na rejs i nie wiesz, czy kamizelka ratunkowa jest obowiązkowa? Trzeba mieć ją na sobie czy wystarczy posiadać ją na jednostce pływającej? Mam nadzieję, że rozwiejemy za chwilę wszelkie wątpliwości.

Kamizelka ratunkowa a asekuracyjna

Pojęcia te często stosowane są zamiennie, co niestety może łatwo wprowadzić w błąd osobę nieobeznaną w temacie. Środki asekuracyjne mają za zadanie wspomóc osobę potrafiącą pływać w utrzymaniu się na powierzchni wody, np. podczas uprawiania jakiegoś sportu wodnego (kitesurfing, windsurfing, kajakarstwo itp.). Kamizelka ratunkowa za to ma stać na straży bezpieczeństwa i życia osoby jej noszącej. Musi spełniać szereg surowych restrykcji, a posiadanie jej na jednostkach pływających jest regulowane przepisami prawa. A więc: czy kamizelka ratunkowa jest obowiązkowa na kajaku? Czy na pontonie trzeba mieć kapok? Czy na łodce trzeba mieć założony kapok? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kamizelka ratunkowa na jednostkach pływających

Wg przepisów każdy kajak czy łódź wędkarska jest statkiem. Definicja brzmi: “statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych”. Przepisy mówią także, że elementem wyposażenia powinny być pasy lub właśnie kamizelki ratunkowe (nie mylić z asekuracyjnymi!) w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku. Jednak trzeba pamiętać, że te przepisy dotyczą łodzi, kajaków, pontonów (czyli ogólnie - statków) poruszających się po śródlądowych drogach wodnych, nie dotyczą natomiast pozostałych szlaków wodnych, czyli np. jezior. Na pozostałych akwenach wodnych, każda jednostka nieposiadająca silnika spalinowego i nieprowadząca działalności gospodarczej związanej z tą jednostką, powinna mieć na wyposażeniu kamizelkę asekuracyjną dla każdego pasażera.

Przepisy przepisami, a jak jest naprawdę?

Czyli podsumowując powyższy wywód: czy kamizelka ratunkowa jest obowiązkowa na kajaku? Tak, jednak zależnie od tego, gdzie nim się poruszasz, może to być kapok asekuracyjny bądź ratunkowy. A czy na pontonie trzeba mieć kapok? I czy na łodce trzeba mieć założony kapok? Odpowiedź w tych dwóch przypadkach brzmi identycznie jak w przypadku kajaka. Jednak warto zauważyć, że prawo zobowiązuje właściciela obiektu pływającego do posiadania odpowiedniej ilości kamizelek ratunkowych na pokładzie, nie wymaga jednakże tego, aby każdy pasażer miał je stale na sobie. Mimo to, jeżeli czujesz, że Twoje umiejętności pływackie kuleją, boisz się wody i chcesz zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś miał kapok zawsze na sobie.

Jakie kamizelki ratunkowe są godne uwagi?

Polecam zapoznać się z ofertą naszej rodzimej marki Aquarius, która posiada w swojej ofercie kamizelki ratunkowe skrojone na miarę potrzeb każdego użytkownika:

  • kamizelka ratunkowa dziecięca - z dużym kołnierzem (umożliwiającym przybranie dogodnej do oddychania pozycji) i pasami krokowymi (dzięki którym dziecko nie wyślizgnie się z wnętrza kamizelki)
  • standardowa kamizelka ratunkowa dla dorosłych - również wyposażona w kołnierz i pasy krokowe. Mnogość dostępnych rozmiarów pozwala dobrać kamizelkę do każdego użytkownika
  • kamizelka ratunkowa Race Pro - świetnie łączy cechy niezawodnej kamizelki ratunkowej z wygodą kamizelki asekuracyjnej
  • kamizelka pneumatyczna - która pompuje się samoistnie przy pierwszym kontakcie z wodą. W stanie spoczynku jest kompletnie niewyczuwalna.

Wszystkie te modele znajdziesz w naszym sklepie gokajak.com.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

JAK SIĘ UBRAĆ NA KAJAKI?

JAK SIĘ UBRAĆ NA KAJAKI?

Gdy pogoda dopisuje, budzi się w nas chęć na wybranie się na łono natury. Wśród wielu...

czytaj więcej
Rzutka ratownicza - jak ją używać? Jaką warto kupić?

Rzutka ratownicza - jak ją używać? Jaką warto kupić?

Rzutka ratunkowa to podstawowe wyposażenie każdej jednostki ratownictwa wodnego. Szczególnie...

czytaj więcej
JAKI KAJAK KUPIĆ?

JAKI KAJAK KUPIĆ?

Kajakarstwo stanowi doskonały sposób zarówno na wolny dzień, czy dłuższy urlop. Spora ilość...

czytaj więcej