GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jak płynąć kajakiem pod prąd?

Zawsze trzeba od czegoś zacząć, dopiero z czasem wchodzi się na wyższy poziom trudności. Tak jest ze wszystkim i wszędzie - również w kajakarstwie. W poszukiwaniu mocniejszych wrażeń niektórzy pasjonaci tego sportu wodnego decydują się na morderczy spływ rzeką...pod górę, a mianowicie płynięcie od ujścia do źródła. Czy każdy może pozwolić sobie na takie wyzwanie? Czego potrzeba, aby tego dokonać? Kajakiem pod prąd - czy to możliwe?

Dyscyplina i samozaparcie

Podstawowym chyba elementem udanego przedsięwzięcia jest mocna psychika i samozaparcie. Nie brakuje Polaków mogących poszczycić się płynięciem kajakiem pod prąd najdłuższymi rzekami Polski, Europy, Azji...W internecie łatwo można znaleźć wywiady z nimi, dowiedzieć się, jak to wyglądało z ich strony. Zgodnie przyznają - łatwo nie było. Co ich do tego pchnęło? Chęć pokonywania własnych słabości, udowodnienie sobie i całemu światu, że “dla chcącego nic trudnego”. Normalny spływ? Tak to każdy może. Ale pod prąd? To już jest coś!

Przygotowania i plan działania

Decydując się na płynięcie kajakiem pod prąd, dobrze byłoby mieć wcześniej styczność z kajakarstwem. Ważne jest przygotowanie siebie pod względem mentalnym (psychicznym) i fizycznym. Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie należy szarżować już za pierwszym razem, gdyż grozi to doznaniem kontuzji. Musimy mieć konkretny plan działania - oszacować mniej więcej, ile zajmie całe przedsięwzięcie, ile kilometrów dziennie pokonywać, co w międzyczasie będziemy jeść, pić, gdzie spać.

Najważniejsze - odpowiedni sprzęt!

Śmiałkowie, którzy okiełznali w ten sposób już kilka rzek, zgodnie przyznają, że najważniejszy jest dobór kajaka. Powinien być lekki, wąski i zwrotny. Warto zapoznać się z modelami marki Aquarius czy Rebel. Pamiętajmy jeszcze o wodoszczelnych gadżetach! Torby, worki, etui...Tutaj prym wiedzie niezawodny OverBoard. Odpowiednie przygotowanie - i siebie, i sprzętu - gwarantuje sukces. Kajakiem pod prąd? Możliwe i wykonalne - trzeba tylko chcieć!

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Jak wybrać idealny kapok na kajak?

Jak wybrać idealny kapok na kajak?

Czy kapok na łódkę jest w ogóle obowiązkowy? Oczywiście, że tak! Niezależnie od Twoich...

czytaj więcej
PREZENT DLA KAJAKARZA

PREZENT DLA KAJAKARZA

Święta, urodziny, najróżniejsze imprezy. Znów nadchodzi czas szukania odpowiednich prezentów i...

czytaj więcej
Czy kamizelka asekuracyjna utrzyma na wodzie?

Czy kamizelka asekuracyjna utrzyma na wodzie?

Skoro zadajesz sobie to pytanie, to zakładam, że nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w...

czytaj więcej