GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jak płynąć kajakiem pod prąd?

Zawsze trzeba od czegoś zacząć, dopiero z czasem wchodzi się na wyższy poziom trudności. Tak jest ze wszystkim i wszędzie - również w kajakarstwie. W poszukiwaniu mocniejszych wrażeń niektórzy pasjonaci tego sportu wodnego decydują się na morderczy spływ rzeką...pod górę, a mianowicie płynięcie od ujścia do źródła. Czy każdy może pozwolić sobie na takie wyzwanie? Czego potrzeba, aby tego dokonać? Kajakiem pod prąd - czy to możliwe?

Dyscyplina i samozaparcie

Podstawowym chyba elementem udanego przedsięwzięcia jest mocna psychika i samozaparcie. Nie brakuje Polaków mogących poszczycić się płynięciem kajakiem pod prąd najdłuższymi rzekami Polski, Europy, Azji...W internecie łatwo można znaleźć wywiady z nimi, dowiedzieć się, jak to wyglądało z ich strony. Zgodnie przyznają - łatwo nie było. Co ich do tego pchnęło? Chęć pokonywania własnych słabości, udowodnienie sobie i całemu światu, że “dla chcącego nic trudnego”. Normalny spływ? Tak to każdy może. Ale pod prąd? To już jest coś!

Przygotowania i plan działania

Decydując się na płynięcie kajakiem pod prąd, dobrze byłoby mieć wcześniej styczność z kajakarstwem. Ważne jest przygotowanie siebie pod względem mentalnym (psychicznym) i fizycznym. Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie należy szarżować już za pierwszym razem, gdyż grozi to doznaniem kontuzji. Musimy mieć konkretny plan działania - oszacować mniej więcej, ile zajmie całe przedsięwzięcie, ile kilometrów dziennie pokonywać, co w międzyczasie będziemy jeść, pić, gdzie spać.

Najważniejsze - odpowiedni sprzęt!

Śmiałkowie, którzy okiełznali w ten sposób już kilka rzek, zgodnie przyznają, że najważniejszy jest dobór kajaka. Powinien być lekki, wąski i zwrotny. Warto zapoznać się z modelami marki Aquarius czy Rebel. Pamiętajmy jeszcze o wodoszczelnych gadżetach! Torby, worki, etui...Tutaj prym wiedzie niezawodny OverBoard. Odpowiednie przygotowanie - i siebie, i sprzętu - gwarantuje sukces. Kajakiem pod prąd? Możliwe i wykonalne - trzeba tylko chcieć!

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

KAJAK DMUCHANY CZY SZTYWNY

KAJAK DMUCHANY CZY SZTYWNY

W naszej wyobraźni utrwalił się obraz kajaka polietylenowego jako jedynego słusznego wyboru na...

czytaj więcej
JAKI KAJAK KUPIĆ?

JAKI KAJAK KUPIĆ?

Kajakarstwo stanowi doskonały sposób zarówno na wolny dzień, czy dłuższy urlop. Spora ilość...

czytaj więcej
KAJAK CZY KANADYJKA?

KAJAK CZY KANADYJKA?

W Polsce kajak na stałe związał się z wszelkiego rodzaju aktywnością wodną, od spływów po...

czytaj więcej