GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jak płynąć kajakiem pod prąd?

Zawsze trzeba od czegoś zacząć, dopiero z czasem wchodzi się na wyższy poziom trudności. Tak jest ze wszystkim i wszędzie - również w kajakarstwie. W poszukiwaniu mocniejszych wrażeń niektórzy pasjonaci tego sportu wodnego decydują się na morderczy spływ rzeką...pod górę, a mianowicie płynięcie od ujścia do źródła. Czy każdy może pozwolić sobie na takie wyzwanie? Czego potrzeba, aby tego dokonać? Kajakiem pod prąd - czy to możliwe?

Dyscyplina i samozaparcie

Podstawowym chyba elementem udanego przedsięwzięcia jest mocna psychika i samozaparcie. Nie brakuje Polaków mogących poszczycić się płynięciem kajakiem pod prąd najdłuższymi rzekami Polski, Europy, Azji...W internecie łatwo można znaleźć wywiady z nimi, dowiedzieć się, jak to wyglądało z ich strony. Zgodnie przyznają - łatwo nie było. Co ich do tego pchnęło? Chęć pokonywania własnych słabości, udowodnienie sobie i całemu światu, że “dla chcącego nic trudnego”. Normalny spływ? Tak to każdy może. Ale pod prąd? To już jest coś!

Przygotowania i plan działania

Decydując się na płynięcie kajakiem pod prąd, dobrze byłoby mieć wcześniej styczność z kajakarstwem. Ważne jest przygotowanie siebie pod względem mentalnym (psychicznym) i fizycznym. Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie należy szarżować już za pierwszym razem, gdyż grozi to doznaniem kontuzji. Musimy mieć konkretny plan działania - oszacować mniej więcej, ile zajmie całe przedsięwzięcie, ile kilometrów dziennie pokonywać, co w międzyczasie będziemy jeść, pić, gdzie spać.

Najważniejsze - odpowiedni sprzęt!

Śmiałkowie, którzy okiełznali w ten sposób już kilka rzek, zgodnie przyznają, że najważniejszy jest dobór kajaka. Powinien być lekki, wąski i zwrotny. Warto zapoznać się z modelami marki Aquarius czy Rebel. Pamiętajmy jeszcze o wodoszczelnych gadżetach! Torby, worki, etui...Tutaj prym wiedzie niezawodny OverBoard. Odpowiednie przygotowanie - i siebie, i sprzętu - gwarantuje sukces. Kajakiem pod prąd? Możliwe i wykonalne - trzeba tylko chcieć!

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Jak dobrać kamizelkę asekuracyjną?

Jak dobrać kamizelkę asekuracyjną?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kamizelek asekuracyjnych, w związku z czym ciężko...

czytaj więcej
KAJAK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

KAJAK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Kajakarstwo to sport praktycznie dla każdego. Dzięki mnogości wypożyczalni kajaków, możemy...

czytaj więcej
KAPOK DLA PSA - POTRZEBNY CZY NIE?

KAPOK DLA PSA - POTRZEBNY CZY NIE?

Decydując się na kupno czy adopcję psa, liczymy się z tym, że całe nasze dotychczasowe życie...

czytaj więcej