GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jak płynąć kajakiem pod prąd?

Zawsze trzeba od czegoś zacząć, dopiero z czasem wchodzi się na wyższy poziom trudności. Tak jest ze wszystkim i wszędzie - również w kajakarstwie. W poszukiwaniu mocniejszych wrażeń niektórzy pasjonaci tego sportu wodnego decydują się na morderczy spływ rzeką...pod górę, a mianowicie płynięcie od ujścia do źródła. Czy każdy może pozwolić sobie na takie wyzwanie? Czego potrzeba, aby tego dokonać? Kajakiem pod prąd - czy to możliwe?

Dyscyplina i samozaparcie

Podstawowym chyba elementem udanego przedsięwzięcia jest mocna psychika i samozaparcie. Nie brakuje Polaków mogących poszczycić się płynięciem kajakiem pod prąd najdłuższymi rzekami Polski, Europy, Azji...W internecie łatwo można znaleźć wywiady z nimi, dowiedzieć się, jak to wyglądało z ich strony. Zgodnie przyznają - łatwo nie było. Co ich do tego pchnęło? Chęć pokonywania własnych słabości, udowodnienie sobie i całemu światu, że “dla chcącego nic trudnego”. Normalny spływ? Tak to każdy może. Ale pod prąd? To już jest coś!

Przygotowania i plan działania

Decydując się na płynięcie kajakiem pod prąd, dobrze byłoby mieć wcześniej styczność z kajakarstwem. Ważne jest przygotowanie siebie pod względem mentalnym (psychicznym) i fizycznym. Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie należy szarżować już za pierwszym razem, gdyż grozi to doznaniem kontuzji. Musimy mieć konkretny plan działania - oszacować mniej więcej, ile zajmie całe przedsięwzięcie, ile kilometrów dziennie pokonywać, co w międzyczasie będziemy jeść, pić, gdzie spać.

Najważniejsze - odpowiedni sprzęt!

Śmiałkowie, którzy okiełznali w ten sposób już kilka rzek, zgodnie przyznają, że najważniejszy jest dobór kajaka. Powinien być lekki, wąski i zwrotny. Warto zapoznać się z modelami marki Aquarius czy Rebel. Pamiętajmy jeszcze o wodoszczelnych gadżetach! Torby, worki, etui...Tutaj prym wiedzie niezawodny OverBoard. Odpowiednie przygotowanie - i siebie, i sprzętu - gwarantuje sukces. Kajakiem pod prąd? Możliwe i wykonalne - trzeba tylko chcieć!

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Jaki worek wodoszczelny warto kupić?

Jaki worek wodoszczelny warto kupić?

Zakupy w dzisiejszych czasach to czynność absolutnie bezproblemowa: wystarczy wejść w...

czytaj więcej
RZECZY POTRZEBNE POD NAMIOT

RZECZY POTRZEBNE POD NAMIOT

Gdy nadchodzą cieplejsze dni budzi się w nas chęć by wyrwać się na łono natury. Niektórym...

czytaj więcej
JAK PŁYWAĆ KAJAKIEM – PŁYWANIE KAJAKIEM DWUOSOBOWYM

JAK PŁYWAĆ KAJAKIEM – PŁYWANIE KAJAKIEM DWUOSOBOWYM

Wybierając się pierwszy raz na spływ kajakowy, możemy się martwić jak wyjdzie nam pływanie...

czytaj więcej