Źródło napędu – pióro wiosła
Dobranie odpowiedniego drążka to bezsprzecznie ważna sprawa, nie możemy jednak zapominać że również pióro wiosła jest niezmiernie istotne. Z jego wyborem jest także związanych więcej rozterek.
Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje piór – symetryczne i asymetryczne. Jak sama ich nazwa wskazuje, te pierwsze cechują się regularnym kształtem, w którym jedna połowa jest lustrzanym odbiciem drugiej. Natomiast wiosła asymetryczne mają specjalnie wyprofilowany kształt, mający na celu równomierne rozłożenie sił w czasie wiosłowania.
Wiosła symetryczne sprawdzają się głównie na wysokich łodziach, na przykład kanu, oraz w miejscach gdzie wiosłujemy zanurzając wiosło jak najgłębiej. Natomiast wiosła asymetryczne będą odpowiadały kajakarzom, którzy nie zanurzają wioseł aż tak głęboko w wodzie, czyli w większości rodzajów kajakarstwa.
Wyróżnia się także trzeci, diametralnie odmienny rodzaj wiosła – wiosło grenlandzkie. Na pierwszy rzut oka przypomina spłaszczoną tyczkę i z pewnością niejednego początkującego kajakarza może zdziwić, jak tym można wiosłować. Oczywiście, nie pobijemy nimi rekordów prędkości, ale za to ich użycie wymaga o wiele mniej energii i pozwalają na o wiele dalsze podróże. Pierwotnie były one używane przez Eskimosów w dalekich wyprawach.
Jak można się domyśleć po powyższej lekturze, dla początkującego kajakarza najlepszym wyborem będzie wiosło proste, regulowane, o asymetrycznym, ale tradycyjnym piórze. W przypadku uprawiania bardziej „sportowego”, czy „ekstremalnego” kajakarstwa przydadzą się już bardziej wyspecjalizowane wiosła. Jednak zanim opanujemy podstawy różnych dyscyplin, podstawowe wiosło także może się sprawdzić. Na pewno przy takim wyborze się nie zawiedziemy.