GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jaką deskę SUP wybrać?

Chcesz rozpocząć przygodę pływaniem na SUPie? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Aby deska była dla Ciebie dobrze dobrana, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak Twoje umiejętności oraz miejsce, gdzie najczęściej będziesz jej używał. Przeczytaj poniższe zestawienie różnych desek i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Deski twarde i pompowane

To pierwsze podstawowe kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę. Deski twarde oferują świetne osiągi, są stabilne na falach i odporne na znoszenie przez wiatr. Niestety, ze względu na swoje spore gabaryty przetransportowanie oraz przechowywanie jej może stanowić niemałe wyzwanie. Pompowana deska SUP zajmuje za to niewiele miejsca, bez problemu zmieści się w plecaku. Lepiej znosi również wszelkie uderzenia. Desce twardej ustępuje pod względem stabilności - przy wietrznej pogodzie jest bardziej podatna na znoszenie z kursu.

Deska SUP typu Race

Teraz zajmijmy się klasyfikacją ze względu na kształt deski. Typ Race charakteryzuje się bardzo długą i smukłą budową. Jej zadaniem jest osiąganie zawrotnych prędkości. Dedykowana osobom doświadczonym, gdyż dla laików z pewnością okaże się zbyt mało stabilna oraz trudna do wykonywania jakichkolwiek manewrów. Idealnym przykładem deski SUP Race jest model Meteor.

Deski SUP Touring

Nieco krótsze i szersze od omawianego poprzednika. Również oferują dobrą prędkość, jednak są stabilniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu kursu. Świetnie sprawdzą się na długich dystansach. Deska do SUP tego typu to np. model deska SUP Terra od Aztron.

Deska SUP Allround

Wreszcie coś idealnego dla osoby początkującej. Co prawda na desce tego typu nie rozwiniesz zawrotnej prędkości, ale osiągniesz za to poczucie stabilności na najwyższym możliwym poziomie. Deska SUP allround jest znacznie krótsza i szersza od modeli race i touring. Cechuje ją duża wszechstronność, każdy użytkownik - bardziej lub mniej zaawansowany - będzie miał z niej pożytek. Modelami godnymi uwagi z tej kategorii są deski SUP Lunar, Titan oraz Mercury.

Deski SUP typu Surf

Najmniejsze ze wszystkich, przeznaczone do pływania na falach. Minusy? Wolniejsze od pozostałych desek SUP, nieco gorzej trzymają kurs, wykorzystywane nieumiejętnie potrafią wykazać się dużą niestabilnością (zwłaszcza pod cięższymi osobami). Z tych powodów dedykuje się je osobom doświadczonym. Jeżeli posiadasz odpowiednie umiejętności, deska SUP typu surf odwdzięczy Ci się niesamowitą manewrowością oraz zwinnością na falach. Polecam przyjrzeć się modelowi Sirius White Water.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Jaki kajak wybrać?

Jaki kajak wybrać?

Kajak morski? Górski? Czym się różnią? Podpowiedzi i wskazówki na temat idealnego modelu dla...

czytaj więcej
Czy kamizelka asekuracyjna utrzyma na wodzie?

Czy kamizelka asekuracyjna utrzyma na wodzie?

Skoro zadajesz sobie to pytanie, to zakładam, że nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w...

czytaj więcej
JAKI KAJAK PNEUMATYCZNY KUPIĆ

JAKI KAJAK PNEUMATYCZNY KUPIĆ

Decydując się na zorganizowanie spływu kajakowego z własnym sprzętem stajemy przed poważnym...

czytaj więcej