
Kajakarstwo to sport praktycznie dla każdego. Dzięki mnogości wypożyczalni kajaków, możemy przepłynąć niemal każdą rzekę w naszym kraju, nie nadwyrężając portfela. Jednak po jakimś czasie zaczyna nas męczyć cudzy sprzęt i z góry zaplanowane trasy, a budzi się w nas chęć do posiadania własnej łodzi i wolności wyboru. W takim razie czas sięgnąć po oszczędności i sprawić sobie własny kajak.
Zanim jednak zabierzemy się za wybór kajaka zastanówmy się, czego tak naprawdę szukamy. Szybkiego kajaka, w którym pokonamy każdą rzekę? Stabilną i bezpieczną łódź rodzinną? A może po prostu coś, w czym można popływać podczas wakacji nad morzem, czy jeziorem? Nasz wybór powinniśmy dopasować do oczekiwań.
TRADYCYJNE KAJAKI POLIETYLENOWE
Mówiąc o kajakach zazwyczaj mamy na myśli popularne na polskich rzekach kajaki polietylenowe – wytrzymałe i zwinne łodzie, których kształt znany jest każdemu. Jeśli celem naszych spływów będzie eksploracja rzek, ewentualnie jezior, to trudno o lepszy wybór. Za przykład świetnego kajaka dla początkującego może tu posłużyć Aquarius Traper – jest to stosunkowo tania, solidna łódź, oferująca szerokie możliwości.
Jeśli planujemy wojaże w towarzystwie, warto pokusić się o kajak dla początkujących dwuosobowy. W tym przypadku, razem z miejscem na dodatkową osobę, otrzymujemy większą stabilność i pojemność. Tutaj możemy polecić kajak Rio, lub Pro Tour firm Aquarius i Dag. Oba charakteryzują się podobną budową, ale o ile pierwszy model jest wersją „ekonomiczną”, o tyle Pro Tour 470 posiada liczne udogodnienia, czyniące podróż zdecydowanie przyjemniejszą.
RODZINNA ŁÓDŹ - KANU
Zanim zabierzemy się do kupna kajaka, zastanówmy się, czy kanu nie pasuje lepiej do naszych potrzeb. Jest to stabilna i pojemna łódź, zdecydowanie bezpieczniejsza od kajaka, co powoduje, że jest to idealny wybór dla rodzin z dziećmi, bądź osób wybierających się w dłuższą podróż, z sporym bagażem. W parze z pojemnością i bezpieczeństwem idzie niestety większy rozmiar – transport kanu na miejsce spływu, jak i przenoski na rzece sprawiają więcej problemów niż w przypadku kajaka.
Tak jak w przypadku kajaków, przygodę z kanadyjkami warto zacząć od polietylenowych. Charakteryzują się one rozsądną ceną, w stosunku do swej wytrzymałości i pojemności. Te zalety odnajdziemy w modelu Rea – 3/4 osobowe kanu marki Aquarius. Idealnie sprawdzi się na rzekach i jeziorach, zwłaszcza w przypadku dłuższych podróży, gdzie w pełni możemy wykorzystać pojemność łodzi.
WAKACYJNY WYPOCZYNEK – KAJAKI PNEUMATYCZNE
Dmuchane kajaki stanowią może niezbyt konwencjonalny wybór, ale są całkiem praktyczną alternatywą dla „sztywnych” łodzi. O wiele łatwiejsze w transporcie, w przypadku droższych modeli oferują taką samą wytrzymałość co kajaki polietylenowe. Minusem jednak jest trudniejsza konserwacja i konieczność zwracania większej uwagi na dno. Większość przeszkód nie będzie stanowić większego problemu, ale wpłynięcie z sporą prędkością na ostre szkło, czy kamień, może skończyć się przebiciem kajaka.
Jeśli wybieramy się na rekreacyjne spływy spokojnymi rzekami, lub jeziorem, idealnie sprawdzą się całkiem tanie kajaki Riviera, oraz Tahiti Plus marki Sevylor. Za cenę poniżej 1000 zł, otrzymamy łodzie może nie najszybsze, ale wygodne i stabilne, idealne na wypoczynek nad wodą. Jako że poruszanie się w kajaku pneumatycznym jest nieco trudniejsze niż w tradycyjnym, ciężko go polecić na „poważne” trasy początkującemu kajakarzowi.
Wybierając odpowiednią łódź trzeba mieć na uwadze, że żadna ilość porad nie zastąpi doświadczenia na żywo. Zanim dokonamy zakupu, warto odwiedzić wypożyczalnie i przetestować wybrany kajak na wodzie. W ten sposób, po godzinie spływu wyrobimy sobie dokładniejszą opinię, niż po tygodniach lektury. Tak więc nie czekaj, tylko chwyć za wiosło w poszukiwaniu właściwego kajaka.
ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Rzutka ratownicza - jak ją używać? Jaką warto kupić?
Rzutka ratunkowa to podstawowe wyposażenie każdej jednostki ratownictwa wodnego. Szczególnie...
czytaj więcej
CO WARTO WIEDZIEĆ WYBIERAJĄC SIĘ NA KAJAKI ZIMĄ?
Niesprzyjająca pogoda, a nawet mróz, to nie wymówka by siedzieć w domu. Wybranie się na kajaki...
czytaj więcej
JAKIE BUTY NA KAJAKI?
Gdy wybieramy się na spływ, istotnym, chociaż często niedocenianym elementem naszego wyposażenia...
czytaj więcej