GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

ABC morsowania, czyli poradnik dla początkujących

Okres od jesieni do wiosny to świetny czas na morsowanie. Często w telewizji możemy oglądać reportaże z grupowej kąpieli w lodowatej wodzie. Tego typu “rozrywka” doskonale hartuje organizm, wzmacnia jego odporność. Aby jednak wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach, niezbędne jest poczynienie kilku prostych, nieskomplikowanych kroków. Czapka, rękawice do morsowania, luźny dres czy szlafrok to elementy odzieży, które są absolutnym must-have. Podczas planowania zimowego wypadu nad kąpielisko warto wziąć je pod uwagę i zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześniej.

Dla kogo morsowanie?

Ten sport nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Warto jednak skonsultować się wcześniej z lekarzem, w celu wykluczenia problemów z krążeniem i sercem. Szok termiczny mógłby zaszkodzić zdrowiu i życiu potencjalnego morsa. Ponadto ważne jest, aby nie morsować samotnie - nietrudno znaleźć stowarzyszenie morsów w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, gdyż takich zgrupowań w całej Polsce jest całe mnóstwo. Zimowa kąpiel w towarzystwie innych, bardziej doświadczonych morsów sprawia, że nie tylko czujemy się raźniej, ale również w razie niespodziewanego skurczu mamy obok siebie osoby mogące nam pomóc.

Niezbędny ekwipunek

Gdy już wiemy, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, jesteśmy przypisani do stowarzyszenia i znamy datę pierwszego morsowania, rodzi się pytanie: co zabrać ze sobą? Co może się przydać? Przede wszystkim należy pamiętać, że będąc w wodzie połowę ciepła tracimy przez kończyny i głowę. Kąpiąc się w temperaturze poniżej 17 stopni celsjusza należy zaopatrzyć się już w skarpety neoprenowe oraz rękawice do morsowania, a poniżej 12 stopni należy dobrać do nich dobrej jakości czapkę bądź czepek. Zaleca się mieć przy sobie luźny dres bądź nawet szlafrok, które łatwo i szybko można założyć na siebie po wyjściu z wody. Ręcznik, karimata (przydatna podczas ubierania się - unikamy kontaktu gołych stóp z zimnym podłożem), klapki oraz koniecznie termos z gorącą herbatą - to następne punkty do sprawdzenia na naszej checkliście. Niesamowicie przydatnym gadżetem może okazać się również specjalna kamizelka grzewcza - będzie ona stanowić nieocenione źródło ciepła po wyjściu z lodowatej wody.

Co polecamy?

Przede wszystkim radzimy zaopatrzyć się w odzież specjalnie przeznaczoną do uprawiania aktywności nad wodą - zwykłe, sieciówkowe ubrania z pierwszego napotkanego centrum handlowego mogą nie zdać egzaminu. PeakUK, HikoNRS oraz Aqua Design to świetne przykłady wysokopółkowych marek, które specjalizują się w produkcji odzieży i akcesoriów niezbędnych przy rozmaitych sportach wodnych: posiadają w swojej ofercie m. in. świetne, neoprenowe czepki i rękawice do morsowania, a także spodenki, skarpety, buty i kombinezony. Na stronie GoKajak.com znajdziesz ich bogatą ofertę i możesz zaopatrzyć się tam we wszystko, czego Ci potrzeba do pierwszej zimowej kąpieli.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

KAJAK DMUCHANY CZY SZTYWNY

KAJAK DMUCHANY CZY SZTYWNY

W naszej wyobraźni utrwalił się obraz kajaka polietylenowego jako jedynego słusznego wyboru na...

czytaj więcej
Jak płynąć kajakiem pod prąd?

Jak płynąć kajakiem pod prąd?

Zawsze trzeba od czegoś zacząć, dopiero z czasem wchodzi się na wyższy poziom trudności. Tak...

czytaj więcej
WYPRAWOWY KAJAK – LAMINAT CZY POLIETYLEN?

WYPRAWOWY KAJAK – LAMINAT CZY POLIETYLEN?

Obecnie na polskich wodach zdecydowanie królują łodzie polietylenowe. Nie jest to jednak jedyna...

czytaj więcej