GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

ABC morsowania, czyli poradnik dla początkujących

Okres od jesieni do wiosny to świetny czas na morsowanie. Często w telewizji możemy oglądać reportaże z grupowej kąpieli w lodowatej wodzie. Tego typu “rozrywka” doskonale hartuje organizm, wzmacnia jego odporność. Aby jednak wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach, niezbędne jest poczynienie kilku prostych, nieskomplikowanych kroków. Czapka, rękawice do morsowania, luźny dres czy szlafrok to elementy odzieży, które są absolutnym must-have. Podczas planowania zimowego wypadu nad kąpielisko warto wziąć je pod uwagę i zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześniej.

Dla kogo morsowanie?

Ten sport nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Warto jednak skonsultować się wcześniej z lekarzem, w celu wykluczenia problemów z krążeniem i sercem. Szok termiczny mógłby zaszkodzić zdrowiu i życiu potencjalnego morsa. Ponadto ważne jest, aby nie morsować samotnie - nietrudno znaleźć stowarzyszenie morsów w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, gdyż takich zgrupowań w całej Polsce jest całe mnóstwo. Zimowa kąpiel w towarzystwie innych, bardziej doświadczonych morsów sprawia, że nie tylko czujemy się raźniej, ale również w razie niespodziewanego skurczu mamy obok siebie osoby mogące nam pomóc.

Niezbędny ekwipunek

Gdy już wiemy, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, jesteśmy przypisani do stowarzyszenia i znamy datę pierwszego morsowania, rodzi się pytanie: co zabrać ze sobą? Co może się przydać? Przede wszystkim należy pamiętać, że będąc w wodzie połowę ciepła tracimy przez kończyny i głowę. Kąpiąc się w temperaturze poniżej 17 stopni celsjusza należy zaopatrzyć się już w skarpety neoprenowe oraz rękawice do morsowania, a poniżej 12 stopni należy dobrać do nich dobrej jakości czapkę bądź czepek. Zaleca się mieć przy sobie luźny dres bądź nawet szlafrok, które łatwo i szybko można założyć na siebie po wyjściu z wody. Ręcznik, karimata (przydatna podczas ubierania się - unikamy kontaktu gołych stóp z zimnym podłożem), klapki oraz koniecznie termos z gorącą herbatą - to następne punkty do sprawdzenia na naszej checkliście. Niesamowicie przydatnym gadżetem może okazać się również specjalna kamizelka grzewcza - będzie ona stanowić nieocenione źródło ciepła po wyjściu z lodowatej wody.

Co polecamy?

Przede wszystkim radzimy zaopatrzyć się w odzież specjalnie przeznaczoną do uprawiania aktywności nad wodą - zwykłe, sieciówkowe ubrania z pierwszego napotkanego centrum handlowego mogą nie zdać egzaminu. PeakUK, HikoNRS oraz Aqua Design to świetne przykłady wysokopółkowych marek, które specjalizują się w produkcji odzieży i akcesoriów niezbędnych przy rozmaitych sportach wodnych: posiadają w swojej ofercie m. in. świetne, neoprenowe czepki i rękawice do morsowania, a także spodenki, skarpety, buty i kombinezony. Na stronie GoKajak.com znajdziesz ich bogatą ofertę i możesz zaopatrzyć się tam we wszystko, czego Ci potrzeba do pierwszej zimowej kąpieli.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Jaką deskę SUP wybrać?

Jaką deskę SUP wybrać?

Chcesz rozpocząć przygodę pływaniem na SUPie? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Aby deska była...

czytaj więcej
CO ZABRAĆ NA KAJAKI?

CO ZABRAĆ NA KAJAKI?

Spływy kajakowe cieszą się ogromną, stale rosnącą popularnością wśród Polaków. I bardzo dobrze!...

czytaj więcej
Rzutka ratownicza - jak ją używać? Jaką warto kupić?

Rzutka ratownicza - jak ją używać? Jaką warto kupić?

Rzutka ratunkowa to podstawowe wyposażenie każdej jednostki ratownictwa wodnego. Szczególnie...

czytaj więcej