GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

CO ZABRAĆ NA KAJAKI?

Spływy kajakowe cieszą się ogromną, stale rosnącą popularnością wśród Polaków. I bardzo dobrze! W tej aktywności płeć, wiek ani umiejętności nie grają większej roli: każdy może rozpocząć przygodę z kajakowaniem, wystarczy tylko chcieć. Jeżeli jesteś przed wykonaniem tego pierwszego kroku i nie wiesz, co wziąć na kajaki i jak się przygotować, to przeczytaj poniższy tekst. Mam nadzieję, że Ci pomoże.

Na jaki spływ się wybierasz?

To podstawowe pytanie, na które musisz udzielić sobie odpowiedzi. I chodzi tutaj o co najmniej kilka kryteriów. Mają one ogromne znaczenie w kwestii tego, co wziąć na kajaki, a co może okazać się jedynie zbędnym balastem. Po pierwsze: czy to spływ jednodniowy? Jeśli tak - ilu godzinny? Przyjdzie Ci spędzić w kajaku zaledwie 2-3 godzinki czy bardziej celujesz w kilkanaście godzin? A może wybierasz się na kilkudniową eskapadę - z nocowaniem pod namiotem? Albo w pensjonacie? Po drugie: korzystasz z usług profesjonalnej firmy organizującej spływy czy zajmujesz się planowaniem wszystkiego na własną rękę? Po trzecie: czy będziesz miał dziecko na pokładzie? Jeśli tak, to w jakim wieku? A może chcesz zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela i nie wiesz, jak to ogarnąć? Ustalenie tych wszystkich faktów ma ogromne znaczenie! Dzięki temu łatwiej będzie Ci spakować się na kajaki. Przeczytaj zatem poniższy tekst, który być może ułatwi Ci nieco proces pakowania. Weź jednak pod uwagę swoje indywidualne preferencje, aktualną porę roku oraz pogodę.

Kajaki - co zabrać na krótki spływ?

Kajaki co zabrać” to bardzo często spotykana fraza w Internecie. Ogólnie jest tak, że każdemu sprawdza się co innego, np. jeden będzie wolał siedzieć w kajaku w sandałach, inny będzie chciał zaopatrzyć się w profesjonalne obuwie do noszenia w wodzie. Ale o ubiorze później. Wracając do sedna: co zabrać na kajaki na krótki spływ? Poniżej znajdziesz wypunktowaną, uniwersalną listę, zawierającą wszystko to, co powinno spełnić oczekiwania każdego początkującego (i nie tylko) kajakarza:

    • komplet suchych ubrań oraz opcjonalnie para obuwia na zmianę - najlepiej zapakować je w worek wodoszczelny lub beczkę wodoszczelną (wtedy będziesz miał pewność, że nawet w razie wywrócenia się kajaka do góry dnem wszystkie Twoje rzeczy pozostaną suche). Jeśli nie posiadasz takowego akcesorium - użyj chociażby worków na śmieci.
    • przeciwdeszczowe okrycia wierzchnie (kurtka i spodnie) - to akurat zależnie od pory roku. Trudno o udany, komfortowy spływ jesienią lub zimą bez odpowiednio dobranej, wodoszczelnej odzieży. Podczas wiosłowania na pewno trochę wody wyląduje na Twoich nogach oraz rękach - jeżeli zmokniesz zimą, jesienią lub wiosną i będziesz siedział w takim stanie przez następnych kilka godzin, to przeziębienie masz gwarantowane.

  • nakrycie głowy - latem sprawdzi się zwykła czapka z daszkiem, jesienią i zimą zaopatrz się w czepek neoprenowy. strój kąpielowy - akcesorium letnie. Wiele spływów kończy się odpoczynkiem w postaci zażycia kąpieli po wielogodzinnym wiosłowaniu. To niesamowicie odpręża!

    • okulary przeciwsłoneczne - nie inwestuj w designerskie, markowe okulary. Łatwo je zgubić w odmętach rzeki. Skup się za to na tym, aby ilość przepuszczanego światła była jak najmniejsza - to najzdrowsze dla Twoich oczu. Tym bardziej na kajakach, kiedy słońce niemiłosiernie odbija się od tafli wody.
    • krem z wysokim filtrem - latem twarz, kark i ramiona kajakarza są niesamowicie narażone na działanie promieni słonecznych. Filtr 30-tka to absolutne minimum. Jeśli posiadasz skórę wrażliwą - zaopatrz się w 50-tkę.
    • przekąski i napoje - kanapki, owoce, batony energetyczne, a do picia - duże ilości wody (minimum 1,5 litra). W chłodniejsze dni termos z ciepłą herbatą może okazać się nieoceniony.

  • gotówka, telefon, aparat fotograficzny - te rzeczy bezwzględnie muszą znajdować się w wodoszczelnym etui. Na szczęście tego typu pokrowce można kupić już za kilkanaście złotych.
  • środek na komary - te małe żyjątka to istna zmora wszystkich kajakarzy! Zaopatrz się w naprawdę dobry, mocny preparat.
  • apteczka - woda utleniona, plastry, bandaże, tzw. “kleszczołapki” lub pęseta, środki przeciwbólowe.
  • chusteczki higieniczne lub rolka zwykłego papieru toaletowego.
  • mapa okolicy - jeśli jej nie znasz. Pamiętaj, że telefon zawsze może się rozładować albo zwyczajnie stracić zasięg. W takich sytuacjach tradycyjna mapa jest czymś niezastąpionym.
  • opcjonalnie: powerbank. Oczywiście nie jest to totalny must - have, ale jeśli posiadasz go w domu, to zabierz ze sobą.

Co zabrać na kajaki? Spływ kilkudniowy

Spływ kilkudniowy to już nieco inna para kaloszy. W momencie, kiedy bierzesz udział w spływie zorganizowanym, problem jest o wiele mniejszy - cały bagaż przejmuje firma i nie musisz się martwić o ograniczoną ładowność swojego kajaka. Zatem co wziąć na kajaki na spływ kilkudniowy, aby mieć pewność, że wszystko co bierzesz jest rzeczywiście niezbędne?

  • Wszystkie rzeczy oraz przedmioty wymienione i opisane powyżej.
  • Cienkie, szybkoschnące, nieduże ręczniki.
  • Bezwzględnie obuwie na zmianę. Najlepiej pełne, z zakrytymi palcami. Wieczory - także latem - bywają naprawdę chłodne.
  • Klapki pod prysznic.
  • Więcej szybkoschnącej, praktycznej odzieży na zmianę. Nie zapomnij również o odpowiedniej ilości bielizny.
  • Kosmetyki i rzeczy do higieny osobistej: pasta do zębów, szczoteczka, mydło, szampon, żel pod prysznic itp. Jeśli wybierasz się na takowy spływ z paczką znajomych Ci osób, to możesz umówić się z nimi, że jedna osoba bierze ze sobą np. szampon, a Ty weźmiesz pastę do zębów. Pozwoli to na zaoszczędzenie nieco miejsca w ograniczonej przestrzeni bagażowej.
  • Rękawiczki do wiosłowania - zależnie od pory roku wybierz te z odkrytymi lub zakrytymi palcami. Takie rękawiczki mają za zadanie nie tylko chronić Twoje dłonie przed wyziębieniem, ale także skutecznie zapobiegają powstawaniu wszelkich odcisków (ich występowanie jest powszechne przy wielogodzinnym wiosłowaniu).

Co wziąć na kajaki z dzieckiem?

Nie wiem, w jakim wieku jest Twoje dziecko. Jako rodzic mogę Ci jedynie zasugerować, abyś wstrzymał się ze wspólnymi spływami do momentu ukończenia przez Twoją pociechę trzeciego roku życia. Nawet po osiągnięciu tego wieku taka aktywność z mniej lub bardziej temperamentnym milusińskim to nie lada wyzwanie! Nie porywaj się od razu na wielogodzinne wiosłowanie: na początek wystarczą dwie lub trzy godzinki. Na ich podstawie będziesz mógł już stwierdzić, czy spływy kajakowe to coś, co przypadło maluchowi do gustu. I nie zniechęcaj się, jeśli wszystko wyszło nieco gorzej, niż się spodziewałeś! Pamiętaj, że opuszczenie komfortowych, domowych pieleszy to dla takiego dziecka niemały szok. Jednak im prędzej zaczniesz przyzwyczajać je do wszelkich outdoorowych aktywności, tym szybciej się do nich przekona i…pokocha taką samą miłością, co jego rodzice! A więc do sedna: co zabrać na kajaki z dzieckiem?

  • Ciepłe ubrania lub nawet kocyk. Taki maluch nie będzie wiosłował, a - jak wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę - bezczynne siedzenie nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty ciała.
  • Ulubione zabawki - Żadnej elektroniki! Tablet lub telefon z bajkami (z wiadomych przyczyn) nie wchodzą w grę.
  • Dobra kamizelka ratunkowa dla dziecka - nie mylić z asekuracyjną. Jaka jest między nimi różnica? O tym dowiesz się w którymś z poniższych akapitów.
  • Krem z wysokim filtrem.
  • Stosowne do pogody nakrycie głowy.
  • Przekąski oraz napoje. Z własnego doświadczenia wiem, że dobre smakołyki potrafią na jakiś czas uspokoić każdą naburmuszoną marudę :)

Co wziąć na kajaki z psem?

Na spływowych szlakach coraz częściej można znaleźć psy. I bardzo dobrze! Po co zostawiać pupila samego w domu, skoro może pobyć nieco dłużej na łonie natury? Do takiego spływu także trzeba się należycie przygotować. Weź ze sobą:

  • Kapok dla psa - To absolutny niezbędnik! To prawda, że każdy czworonóg potrafi pływać (a przynajmniej takie panuje przekonanie - patrząc na mojego śpiącego buldoga angielskiego jakoś ciężko mi sobie wyobrazić go w głębokiej wodzie…). Ale…co w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek urazu? Np. uderzenia w głowę przy niekontrolowanej wywrotce kajaka? Nie ryzykuj - zadbaj o bezpieczeństwo swojego przyjaciela!
  • Przysmaki (oraz karmę z miską w przypadku kilkudniowego spływu) wraz z miską na wodę.
  • Smycz - przyda się po wyjściu na brzeg.
  • Legowisko / koc / coś, na czym będzie spał Twój pupil w przypadku kilkudniowego spływu.
  • Kaganiec.
  • Zabawki.
  • Książeczka zdrowia psa z aktualną listą szczepień oraz ze stosownym zaświadczeniem o szczepieniu przeciw wściekliźnie.
  • Adresówka z Twoim numerem telefonu.
  • Ręcznik.

Przed zabraniem psa na kilkugodzinny spływ, warto przeprowadzić próbę i zobaczyć, jak pies reaguje na te niecodzienne warunki. Jeśli będzie wykazywał paniczny lęk, to nie warto go na siłę przekonywać. Przecież to ma być przyjemność!

Jak się ubrać na kajaki?

Odpowiedź “stosownie do pogody” może i jest trafna, ale niewiele mówi. Ze swojej strony mogę Ci polecić ubranie się na przysłowiową “cebulkę” - to najpraktyczniejsze rozwiązanie w przypadku nieprzewidzianych zmian pogody. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym tekstem: Jak się ubrać na kajaki?.

Co wziąć na kajaki: kapok asekuracyjny czy ratunkowy?

W którymś z powyższych akapitów pojawiły się już słowa, aby nie mylić kamizelki ratunkowej z asekuracyjną. Każda z nich jest adresowana do konkretnej grupy użytkowników. Kapok asekuracyjny został stworzony z myślą o osobach potrafiących pływać, ratunkowy zaś dla tych, którym nie udało się opanować tej umiejętności. Pierwszy z nich ma za zadanie jedynie wspomóc człowieka w utrzymaniu się na powierzchni wody, drugi za to realnie ratuje życie w sytuacjach skrajnie niebezpiecznych. Co poza tym je odróżnia?

Asekuracyjna kamizelka na kajak

Tworząc listę pod tytułem “kajaki co zabrać?” nie wolno nikomu zapomnieć o kapoku asekuracyjnym. Nikomu! Nawet najznamienitszemu pływakowi. Dlaczego? Dlatego, że podczas spływu warunki mogą ulec szybkiej zmianie. Za każdym zakrętem mogą czyhać trudne do przewidzenia przeszkody: powalone pnie drzew? Wystające korzenie? Ogromne skały? Uskoki tworzące mikro- wodospady? Wszystkie te rzeczy stwarzają ryzyko niekontrolowanego przewrócenia się kajaka. A co z osobą znajdującą się w środku? Może wylądować pod kajakiem. Albo się uderzyć. Albo zaklinować się w mało wygodnej pozycji gdzieś między drzewem a skałą. Przypadki są naprawdę różne! I może być niebezpiecznie. Dlatego właśnie kapok asekuracyjny to absolutne minimum wyposażenia każdego kajakarza. Zresztą…na rynku nie brakuje wygodnych, komfortowych w noszeniu modeli, które zostały zaprojektowane z myślą właśnie o kajakach. Polecam zapoznać się z ofertą marki Aquarius - kamizelki od tego producenta są świetnie wykonane, a przy tym mają niewygórowaną cenę.

Kamizelki ratunkowe

To kapoki dedykowane wszystkim osobom, które nie potrafią pływać lub zwyczajnie boją się głębokiej wody. Jeżeli planujesz spływ z kilkuletnim dzieckiem, to koniecznie zaopatrz się w kapok ratunkowy w odpowiednim dla niego rozmiarze. Wspomniana wyżej marka Aquarius posiada świetne kamizelki ratunkowe dla dzieci (oraz dla dorosłych). A czym różni się kapok ratunkowy od asekuracyjnego? Przede wszystkim każda kamizelka ratunkowa poddawana jest rozmaitym testom, które mają za zadanie potwierdzić jej niezawodność w każdych warunkach. Jakie to testy?

  • Nie może ulec spaleniu lub stopieniu po całkowitym zanurzeniu w ogniu na 2 sekundy.
  • Powinna być łatwa i szybka do zakładania.
  • Nie może utrudniać poruszania się.
  • Pozwala osobie ubranej w kamizelkę na skok do wody z wysokości 4,5 metra bez uszkodzenia ciała oraz bez przemieszczenia lub uszkodzenia kamizelki.
  • Zapewnia takie ułożenie osoby zmęczonej lub nieprzytomnej w wodzie, że usta znajdują się ponad poziomem wody, umożliwiając swobodne oddychanie.
  • Zapewnia obrócenie nieprzytomnej osoby z dowolnej pozycji w wodzie do pozycji, gdy usta są wynurzone, w czasie nie dłuższym niż 5 sekund.
  • Konstrukcja kamizelki ratunkowej musi umożliwiać przepłynięcie krótkiego dystansu i wejście do środka ratunkowego (np. do szalupy).

Wszystko to zostało zawarte w międzynarodowej konwencji SOLAS.

Przydatne akcesoria wodoszczelne

Lista “co wziąć na kajaki” nie będzie kompletna bez odpowiednich akcesoriów wodoszczelnych! Na rynku istnieje wiele przeróżnych modeli etui, worków, toreb oraz plecaków, które wykazują się innym stopniem wodoszczelności. Odróżnia je także cena. Na początek z całą pewnością wystarczą Ci tanie, niezawodne akcesoria wodoszczelne od Aquariusa. Jeżeli oczekujesz jakości premium, to zainteresuj się ofertą marki Over Board. Jeżeli chodzi o spływy kajakowe, to radzę skupić się na:

  • workach wodoszczelnych - występują w różnych pojemnościach i kolorach. Idealne do przechowywania suchej odzieży na zmianę. Dzięki dostępnej szerokiej gamie kolorystycznej oraz (w niektórych modelach) możliwości przypięcia paska na ramię taki worek wodoszczelny może z powodzeniem pełnić funkcję praktycznej, modnej torby.
  • beczkach wodoszczelnych - są sztywne, co zapobiega ewentualnym odkształceniom zawartości (w odróżnieniu od worków wodoszczelnych). Występują w różnych pojemnościach. Jeżeli masz stałą ekipę, z którą wybierasz się na spływy, to świetną opcją będzie złożenie się na jedną taką beczkę.
  • etui na telefon / etui na dokumenty / etui na aparat fotograficzny - każdego rodzaju elektronika i inne drogocenne drobiazgi (dokumenty, gotówka) potrzebują specjalnego zabezpieczenia w formie dobrego, nieprzemakalnego etui. W tym przypadku prym wiedzie wspomniany wyżej Over Board, który produkuje pokrowce na telefon (i inne wrażliwe na wilgoć przedmioty) odporne na pełne i długotrwałe zanurzenie.

Co zabrać na kajaki do gotowania?

Ten podpunkt tyczy się oczywiście spływów kilkudniowych. Wszystko musi być kompaktowe, lekkie i nie może zajmować zbyt wiele miejsca. Świetnie sprawdzają się turystyczne, gazowe kuchenki - są malutkie, ultralekkie i działają nawet w przypadku zamoknięcia. Najlepsze garnki? Polecam te silikonowe z żaroodpornym dnem, choć sprawdzą się także zwykłe, klasyczne menażki. Jeżeli chodzi o sztućce, to w sieci nie brakuje dobrych zestawów 4w1 - łyżka, nóż, widelec i otwieracz do butelek w jednym poręcznym akcesorium. Jeżeli wybierasz się na spływ kilkunastogodzinny, to świetnym rozwiązaniem może okazać się termos na jedzenie: gotowy posiłek zabierasz ze sobą od razu do kajaka. Większość termosów na jedzenie utrzymuje ciepłą temperaturę posiłku aż do 12 godzin.

A więc - co wziąć na kajaki?

Może czytając ten tekst wydaje Ci się, że tego wszystkiego jest zbyt dużo. I może masz rację! Może nie wszystko Ci się przyda! Ale ja wychodzę z założenia, że zawsze lepiej jest wziąć za dużo niż za mało - zwłaszcza na kajakach z dzieckiem. Z każdym kolejnym spływem sam będziesz już widział, co jest Twoim “must - have”. I z każdym kolejnym spływem pakowanie się będzie przychodziło Ci o wiele szybciej i łatwiej. Nabierzesz wprawy!

Gdzie na kajaki w Polsce?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze spływami, a nie wiesz od czego zacząć, to odsyłam Cię…do wyszukiwarki Google. Z której części Polski jesteś? Jakie rzeki masz niedaleko siebie? Wystarczy, że wpiszesz np.” kajaki Brda” lub “kajaki Kaszuby” i z całą pewnością wyświetli Ci się mnóstwo interesujących ofert. Umawiając się na pierwszy spływ zawsze dowiedz się następujących rzeczy:

  • jaki jest przewidywany czas pokonania trasy spływu?
  • jak wysoki jest stan wód?
  • ile kilometrów przyjdzie Ci pokonać?
  • jaki jest stopień trudności spływu? Czy nadaje się dla początkujących?
  • sposób dojazdu.

Wszystkie te informacje mają realny wpływ na to, co wziąć na kajaki. Aby było Ci raźniej, umów się z kimś znajomym. I pamiętaj: spływy to przede wszystkim świetna zabawa! Pierwszy stres mija wraz z pierwszym ruchem wiosła. Obcowanie z Matką Naturą w ten jedyny w swoim rodzaju sposób, z wyjątkowymi ludźmi podzielającymi Twoją pasję, cisza, spokój, bezkres wód. To naprawdę cudny czas! Kto wie: może nabierzesz apetytu na więcej i zamarzysz o swoim własnym kajaku? W naszym sklepie znajduje się mnóstwo modeli, z których użytek będą mieli zarówno amatorzy jak i profesjonaliści z konkretnymi wymaganiami.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Zimowe kajakowanie - jak się do tego zabrać?

Zimowe kajakowanie - jak się do tego zabrać?

Czyli nasza lista niezbędników Wśród wielu ludzi krąży przekonanie, że aktywność powiązana ze...

czytaj więcej
RZECZY POTRZEBNE POD NAMIOT

RZECZY POTRZEBNE POD NAMIOT

Gdy nadchodzą cieplejsze dni budzi się w nas chęć by wyrwać się na łono natury. Niektórym...

czytaj więcej
PRANIE PIANKI NEOPRENOWEJ

PRANIE PIANKI NEOPRENOWEJ

Po wakacyjnej zabawie w morzu, musimy zadbać o sprzęt. Niestety, morska woda nie jest zbyt...

czytaj więcej