GoKajak.com https://gokajak.com/img/my-shop-logo-1612910485.jpg

Jak dobrać kamizelkę asekuracyjną?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kamizelek asekuracyjnych, w związku z czym ciężko wybrać tę jedną, jedyną. Sklepy internetowe zazwyczaj dokładnie opisują możliwości danego produktu, jednak z czasem stwierdzamy, że wszystko to brzmi bardzo podobnie i…wracamy do punktu wyjścia. Jak dobrać kamizelkę asekuracyjną? Która kamizelka asekuracyjna będzie dla Ciebie najlepsza?

Do czego potrzebna Ci kamizelka asekuracyjna?

Cóż, może to pytanie wyda Ci się nieco głupie, jednak w jego istocie tkwi jedna z odpowiedzi na pytanie postawione na początku tekstu: “jak dobrać kamizelkę asekuracyjną?”. Spieszę z wyjaśnieniem: otóż czym innym będzie charakteryzować się kamizelką asekuracyjna kajakowa, a czym innym taka przeznaczona do windsurfingu, żeglarstwa bądź wędkowania. Co je różni? Przede wszystkim krój. Kamizelka asekuracyjna na kajaki będzie przystosowana do wielogodzinnego wiosłowania, ta do wędkowania występuje w charakterystycznym ubarwieniu moro, które umożliwia wtopienie się w otoczenie wodnych szuwarów, a model zaprojektowany z myślą o dzieciach wyposażony jest w praktyczny pas krokowy, który uniemożliwia wyślizgnięcie się dziecka z wnętrza kapoku. To tylko niektóre z występujących różnic pomiędzy konkretnymi modelami, uwierz mi: jest ich znacznie więcej.

Kamizelka asekuracyjna: rodzaje zapięcia

Poniżej znajduje się krótkie zestawienie. Każde rozwiązanie niesie ze sobą szereg wad i zalet, dlatego też najczęściej stosuje się kombinację dwóch rodzajów zapięć:

zamek błyskawiczny - gwarantuje dobre przyleganie, nie odpina się w wodzie, ale nie ma możliwości regulacji obwodu kamizelki asekuracyjnej, dlatego też musi być ona bardzo dobrze dopasowana

klamry zatrzaskowe - dają możliwość regulacji obwodu, jednak mają ograniczone pole manewru jeżeli chodzi o dobre przyleganie (ponieważ działają punktowo)

rzepy - łatwe w użyciu, możliwe do regulacji, jednak po pewnym czasie zwyczajnie się zużywają i mogą się odpiąć w wodzie.

Co z wypornością kamizelki?

W naszym sklepie każda kamizelka asekuracyjna została opatrzona tabelką z informacją, który rozmiar należy dobrać do konkretnej wagi użytkownika. To bardzo ważne: należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta! Poza wagą należy również zmierzyć obwód klatki piersiowej. Kierując się tymi dwoma kryteriami, będziesz w stanie oszacować swój dokładny rozmiar. W razie wątpliwości najlepiej skontaktuj się z obsługą sklepu.

Dopasowanie kamizelki asekuracyjnej

Kamizelka asekuracyjna powinna ściśle przylegać do ciała jednocześnie nie krępując ruchów użytkownika. Ponadto ważnym aspektem jest to, jak kamizelka zachowa się w wodzie: po wpadnięciu do niej nie może ulec przesunięciu ani tym bardziej zsunięciu. Najlepiej jest najściślej dociągnąć kamizelkę asekuracyjną nieco poniżej przepony. Mnóstwo sportowców zakłada na wierzch kamizelki cienki T-shirt, który zapobiega podejściu kapoku do góry. Innymi słowy, zmniejsza to ryzyka wyślizgnięcia się z kapoku.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy tekst wyczerpująco udzielił odpowiedzi na pytanie “jak dobrać kamizelkę asekuracyjną?”. Pamiętaj, że kamizelka asekuracyjna ma być gwarantem Twojego bezpieczeństwa w wodzie i ważne jest, aby była naprawdę dobrze dopasowana. Liczę też na to, że skoro czytasz ten tekst, to znasz różnice między kapokiem ratunkowym i asekuracyjnym. Jeśli ta kwestia nie jest dla Ciebie do końca jasna, to pozwolę sobie odesłać Cię do naszych innych tekstów na blogu. Każdy sport wodny niesie ze sobą mniejsze bądź większe ryzyko: zniweluj je przy pomocy dobrej kamizelki asekuracyjnej.

ARTYKUŁY POWIĄZANE TEMATYCZNIE

Jak wybrać idealny kapok na kajak?

Jak wybrać idealny kapok na kajak?

Czy kapok na łódkę jest w ogóle obowiązkowy? Oczywiście, że tak! Niezależnie od Twoich...

czytaj więcej
JAK WYGLĄDA DOBRY PLECAK WODOODPORNY? JAKI KUPIĆ?

JAK WYGLĄDA DOBRY PLECAK WODOODPORNY? JAKI KUPIĆ?

Plecak wodoszczelny jest jedną z tych rzeczy, którą zawsze warto mieć w swojej szafie,...

czytaj więcej
Czy kamizelka asekuracyjna utrzyma na wodzie?

Czy kamizelka asekuracyjna utrzyma na wodzie?

Skoro zadajesz sobie to pytanie, to zakładam, że nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w...

czytaj więcej